SEOdifferently

8-tipu-optimalizace-pro-vyhledavace-obr

8 tipů na co se zaměřit při optimalizaci pro vyhledávače

V tomto článku vám přinášíme užitečné tipy, na které SEO faktory se aktuálně při optimalizaci webových stránek zaměřit. Protože pro dosažení skvělých výsledků je potřeba držet krok s vyhledávacími  algoritmy, které se neustále vyvíjí. 

1. Dwell Time

V současné době je „Dwell Time“ (česky Doba setrvání na stránce) jeden z nejdůležitějších faktorů správného SEO a funguje následujícím způsobem:
Uživatel hledá klíčové slovo a na první stránce výsledku vyhledávání se mu zobrazí odkazy na webové stránky A, B, C a D.

dwell-time-1

Uživatel si zvolí první odkaz na stránku „A“, ale tuto stránku do 5 vteřin opustí, protože ho nezaujala. Stránka je pro něj obtížně použitelná nebo má nepřehlednou grafiku anebo její obsah není relevantní s tím, co hledal. Uživatel se tak vrátí zpět na stránku s výsledkem vyhledávání a zvolí si odkaz na webovou stránku „C“. Tato stránka ho již zaujme a neodejde z ní hned. Pokud se stejným způsobem zachová víc uživatelů, tak nakonec vyhledávací algoritmus provede vyhodnocení a změní pořadí výsledku vyhledávání tímto způsobem:

dwell-time-2

Aktualizovaný výsledek vyhledávání nakonec bude vypadat takto:

dwell-time-3

POZN. Pokud byste potřebovali, tak ještě trochu podrobněji je v angličtině popsán tento SEO faktor ZDE.

2. Relevantní obsah

Relevantní obsah v současné době tvoří úplný základ dobré optimalizace pro vyhledávače. Relevantním obsahem myslím takový obsah, který bude pro uživatele zajímavý a kde bude zajištěna vazba mezi vaší stránkou, titulkem a klíčovými slovy. Nelákejte v titulku uživatele na něco, co na vaší stránce nenajdou. Líbivý titulek je důležitý, ale pokud se nebude shodovat s obsahem vaší stránky a pokud by se to algoritmu Googlu nějakým nedopatřením nepodařilo vyhodnotit při indexování, tak vás „potrestají“ samotní uživatelé rychlím opuštěním stránky a to vám zhorší již zmíněný SEO faktor „Dwell Time“.

3. Titulek stránky

Titulky můžete mít shodné s nadpisy stránek nebo si je upravit. Délka nadpisů i samotných titulků může překračovat doporučenou délku, ale měli byste myslet na to, že u titulků se při výsledku vyhledávání zobrazuje pouze omezený počet znaků. Právě do tohoto počtu se snažte vměstnat nejdůležitější informace, kterými chcete uživatele zaujmout. Počet znaků, které se u titulků zobrazují, zjistíte jednoduše. Vyhledáme libovolné klíčové slovo např. „ubytování na Moravě“ a vybereme si jeden z odkazů s nejdelším nadpisem, v tomto případě: „10 nejlepších hotelů v oblasti Jižní Morava – Kde se ubytovat …“

8-tipu-optimalizace-pro-vyhledavace-obr2

Z něj jednoduše zjistíme, že zobrazovaná délka titulku při výsledku vyhledávání je 61 znaků včetně mezer.

TIP: Klíčové slovo uvádějte do zobrazované části titulku, do prvních 61 znaků.

TIP: Titulek najdete v HTML kódu pod tagem.

4. Volba správných klíčových slov

Volte taková klíčová slova, která uživatelé vyhledávají nebo na která se chcete zaměřit. Pokud například prodáváte boty do mokra, vyberte si jaký výraz ve svém obsahu použijete, protože je jiný počet hledání pro výraz „gumáky“ a jiný pro „holínky“.

8-tipu-optimalizace-pro-vyhledavace-obr3

„Gumáky“ hledá průměrně za měsíc 1.900 lidí, zatímco „holínky“ 3.600, což je téměř 2x tolik.

5. Jak najít klíčová slova

Jedním z dobrých a bezplatných nástrojů pro vyhledávání klíčových slov je „Plánovač klíčových slov“ v Google Ads. Případně můžete využit i „související vyhledávací dotazy“, které naleznete na konci stránky výsledku vyhledávání. Pro klíčové slovo „horské kolo“ jsou to například tyto výrazy:
– Pánské horské kolo
– Jak vybrat horské kolo
– Horské kolo Bazoš
– Dámské horské kolo
– a další …

8-tipu-optimalizace-pro-vyhledavace-obr4

TIP: Klíčová slova uvedená v hlavičce html kódu (meta tag „keywords“) se již delší dobu nepoužívají, resp. Google je ignoruje. Jejich používáním pouze umožníte konkurenci zjistit, na jaká klíčová slova cílíte.

TIP: Při vytvoření nového účtu v Google Ads bude potřeba, abyste zadali údaje své platební karty. Ale nemusíte mít obavu, pokud nebudete mít aktivní reklamní kampaně, tak vám Google nebude nic účtovat.

6. Nepřeoptimalizovat

Obsah svého webu tvořte přirozeně. Při psaní používejte vhodná přiřazení jednotlivých nadpisů H1, H2 a případně i H3. Zbytečně neopakujte klíčová slova jen proto, abyste jich na stránce měli určitý počet. Protože stránky, které jsou takzvaně „přeoptimalizované“ jsou Googlem penalizované a dostávají horší pozice ve výsledcích vyhledávání.

TIP: Kromě klíčových slov uvedených v HTML kódu v některých případech ignoruje Google i popis (meta tag „description“). U odkazů ve výsledku vyhledávání pak zobrazí popis, který sám vytvoří podle obsahu stránky. Pokud nemáte popis u stránky vyplněný, tak ho Google vytvoří vždy.

7. Míra okamžitého opuštění

Dalším z důležitých parametrů pro dobrou optimalizaci webu je „Míra okamžitého opuštění“. Podle dokumentace Goooglu je tento parametr definován jako procento návštěvníků, kteří opouštějí webovou stránku bez provedení akce, jako je kliknutí na odkaz, vyplnění formuláře nebo nákup. To znamená, pokud měl web 100 návštěv a z toho 60 uživatelů neprovedlo žádnou akci a 40 ano, pak je míra okamžitého opuštění 60%. Pro každý obor je jiná průměrná hodnota míry okamžitého opuštění, ale pro všechny platí čím nižší je tato hodnota, tím lépe.

8. Vyhodnocování

S vyhodnocováním vašich optimalizací můžete začít například prostřednictvím Google Analytics. Opět jde o bezplatný on-linový nástroj, pomocí kterého jste schopni zjistit, jak se chovají uživatelé vašich stránek, jaká je „Míra okamžitého opuštění“ jednotlivých stránek webu a řadu dalších parametrů. Díky tomu máte možnost své kroky analyzovat, vyhodnocovat co jste udělali správně a co ne a poučit se tak do budoucna.

Závěr

Přejeme vám hodně úspěchů při optimalizaci webu(ů). Obrňte se trpělivostí, protože změny, které provedete, se většinou na výsledku vyhledávání neprojeví hned. Kvalitu svých webových stránek budujete dlouhodobě.