SEOdifferently

Co je SEO?

SEO je zkratka třech anglických slov „Search Engine Optimization“. Kde search je vyhledávání, vhodný překlad pro engine je algoritmus nebo program a optimization je česky optimalizace. SEO pak můžeme definovat jako optimalizaci on-page a off-page faktorů pro vyhledávací algoritmy s cílem zlepšení pozic ve výsledcích vyhledávání.

Co si pod tím představit?

Optimalizací on-page faktorů myslíme úpravy prováděné na samotných webových stránkách, jako jsou změny obsahu, rychlosti, designu atd. Mezi off-page faktory, které ovlivňují SEO, patří například zpětné odkazy. Úspěšná optimalizace pak vede ke zviditelnění webových stránek ve výsledcích vyhledávání. V praxi to znamená, že se uživatelům při hledání výrazů shodných s naším obsahem budou zobrazovat odkazy na naše webové stránky. Pro hledané výrazy, ať již jedno nebo více slovné, používáme termín „klíčové slovo“.

TIP: Z toho, co nyní víme, vyplývá, že občas používané spojení „SEO optimalizace“ je nesmysl:)

Správně optimalizované webové stránky splňují předpoklady pro zobrazování na předních místech při výsledcích vyhledávání. Být na první stránce při vyhledávání je velmi důležité, protože jen přibližně 2% uživatelů si prohlédne i další stránky s výsledky. Pokud při vyhledávání nejste na první stránce, tak se na váš web jen stěží někdo dostane. Samozřejmě pokud se nebavíme o placených reklamách, nebo odkazech z jiných webů nebo sociálních sítí. I pokud budete mít „technicky“ správně optimalizovaný web a podaří se vám dostat na přední pozice ve vyhledávání, ale uživatelé budou z této vaší stránky rychle odcházet, tak o svou pozici přijdete. Jde o SEO kritérium „Dwell Time“

TIP: Nejlepší je samozřejmě získat co nejvyšší pozici na první stránce vyhledávání. Čím vyšší pozice, tím větší procento uživatelů klikne na odkaz na vaše webové stránky.

Zastoupení vyhledávačů v ČR

Při optimalizaci musíme vědět na jaký(é) vyhledávače se zaměřit. Česká republika byla oproti ostatním zemím z pohledu používání jednotlivých vyhledávačů dlouhou dobu specifická. Zatímco ve většině ostatních zemí získal Google první místo, u nás to byl dlouhou dobu oblíbený Seznam. Ale situace se v posledních letech výrazně změnila. Podle studie od společnosti eVisions stoupl poměr Google vs. Seznam z 47:53 % (v roce 2014) na 75:25 % ve prospěch Googlu (v roce 2018). Porovnávala se vyhledávání na všech zařízeních, PC (noteboocích a stolních počítačích), mobilních telefonech a tabletech.

co-je-seo-graf1

Z celkového počtu uživatelů českého internetu využívá Google nebo Seznam naprostá většina – 96%, zatímco na ostatní vyhledávače zbyla dohromady pouhá 4%.

co-je-seo-graf2

Google „Search Engine“

Z údajů uvedených v předchozí kapitole je zřejmé, že bychom se primárně měli zaměřit na vyhledávací algoritmus Googlu (Search Engine). Tento algoritmus se neustále vylepšuje. To, co v SEO platilo dříve, v současné době neplatí zcela nebo nemá až tak důležitou váhu pro výsledeky vyhledávání, a naopak přibyly nově sledované parametry nebo je kladen větší důraz na jiné parametry webových stránek. Proto je důležité neustále sledovat nové trendy a vycházet z nich při samotném procesu optimalizování.

Google chce poskytovat uživatelům co nejlepší výsledky. Chce jim nabízet odkazy na webové stránky, které předpokládá, že pro uživatele budou užitečné a nechce na prvních místech vyhledávání zobrazovat pouze nejlépe „technicky“ optimalizované stránky.

Má tedy smysl optimalizovat?

co-je-seo-obr4

Samozřejmě má, samotná „technická“ optimalizace je základem správné optimalizace pro vyhledávače, ale patří sem i další SEO faktory, jako je kvalita obsahu, přívětivost webu a další.